Bytów z historii słynący

Północna Polska to region obfitujący w zabytki gotyckiej architektury obronnej. Tereny te były przedmiotem licznych najazdów i walk, w których obok siły oręża ważna była siła posiadania warowni. Jedną z polecanych miejscowości, którą warto zobaczyć na Kaszubach Zachodnich w okolicy Lęborka (na południe od niego ) jest Bytów, położony w malowniczej okolicy lasów i wrzosowisk, wśród morenowych wzgórz i jezior.

Bytów, to nie tylko miejsce odpowiednie by poznać największą atrakcję czyli zamek, ale kilkanaście innych zabytków, którymi szczyci się miasto. Baza noclegowa to miejsce dogodne dla każdego turysty, dostępne cały rok, a wybierać możemy pośród kwater i pensjonatów. To tutaj odbywają się imprezy historyczne związane z zamkiem i miejscem, turnieje i pokazy walk rycerskich. Zamek wybudowany w 1390 roku to najważniejsza warownia w tej okolicy i najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów. Do XV wieku zajmowany był przez Krzyżaków. W roku 1526 był letnią rezydencją Książąt Pomorskich.

Najazd szwedzki to klęska dla zamku, został wysadzony w 1656 roku w powietrze, od tamtego wydarzenia odzyskał przypisanej mu dawnej świetności. Częściowo został odbudowany, stał się siedzibą urzędów, przez jakiś czas był też więzieniem. Po wojnie, w latach 60. ubiegłego wieku rozpoczęto przebudowę zamku, zachowały się fosa, wał i cztery baszty. To tutaj powstała biblioteka, hotel i restauracja, cześć zamku została przekształcona na Muzeum Zachodnio–Kaszubskie. Przy nim działa Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego i to ono jest pomysłodawcą i organizatorem dużej, lipcowej, corocznej imprezy wielkiego Turnieju Gryfa Pomorskiego, odbywającej się na zamku.

Bytów to dawna osada słowiańska, we wczesnym średniowieczu był grodem obronnym, prawa miejskie nabył w 1346 roku. Jako ciekawostkę warto zapamiętać, że działał tam polski pastor S. Krofey, autor pierwszej polsko–kaszubskiej książki. Tutejsze atrakcje to także inne ciekawe miejsca: klasycystyczna poczta z około 1800 roku, na wschód od rynku widoczna wieża po gotyckim kościele z XIV wieku, a także w Rynku kościół z 1854 roku bazylikowy, o drewnianym stropie. Ważnym obiektem jest też kościół św. Jerzego z 1685 roku, zwany Kaszubskim, ze względu, na to, iż odbywały się tutaj nabożeństwa w języku kaszubskim. Wewnątrz tej świątyni warto zobaczyć barokowe stalle oraz malowidła ludowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>