Ciekawostki o beskidzkiej wsi – Istebna

Istebna to jedna z trzech miejscowości znajdującej się w Beskidzie Śląskim Trójwsi. Składa się na nią również Jaworzynka i Koniaków. To malownicze tereny, przecięte licznymi szlakami turystycznymi, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Tu mamy zagwarantowane przyjemne warunki, o co dba baza noclegowa (Noclegi Istebna➩Meteor). Ośrodki wczasowe rozlokowane są w strategicznych miejscach, tworząc nam tym samym kameralną atmosferę. Noclegi w Istebnej to ciekawa propozycja szczególnie dla miłośników sportów zimowych, którzy mogą liczyć na niewygórowane ceny za dobę.

Istebna słynie przede wszystkim z ciekawej i do dziś kultywowanej tradycji górali beskidzkich (Informacje➩ Górale). Można tu bowiem spotkać wiele muzeów poświęconych wybitnym osobowościom oraz liczne nowoczesne jej wydźwięki. Do dziś rozwija się zdolności artystyczne, zwłaszcza w kierunku rzeźbiarstwa u młodego pokolenia. Przy okazji artyzmu, warto wspomnieć o koniakowskich koronkach, które znane są na całym świecie, a ich wytwarzanie odbywa się właśnie na tych terenach.

Istebna położona jest na południowym krańcu parku krajobrazowego u podnóża Baraniej Góry oraz Wielkiego Stożka. Tu ciekawe szlaki turystyczne ciągną się przez całą okolicę, a najciekawsza trasa rowerowa liczy ponad 600 kilometrów. Nie ma obaw, bowiem każdy przebyty metr dostarczy nam wspaniałych doświadczeń, związanych z poznawaniem tutejszej fauny i flory. Jest ona typowo górska, a to co warto wyróżnić to 500-letnie cisy i obecność wilków w miejscach nieco oddalonych od osady.

Zimą kurort tętni życiem, jako jeden z najciekawszych ośrodków narciarstwa w kraju. Śmiało można tu stawiać swoje pierwsze kroki, a wspomoże nas w tym szkółka. Do dyspozycji jest również 6 wyciągów, z czego większość krzesełkowych, oświetlone, ratrakowane i naśnieżane trasy zjazdowe, które podzielone są pod względem poziomu trudności. Dla amatorów szaleństw proponowana jest trasa do freestylu.

Wśród zabytków można znaleźć kilka niesamowitych obiektów sakralnych, spośród których największą uwagę przykuwa najstarszy z nich. Kościół p.w. Dobrego Pasterza, zbudowany w roku 1792. Dziś zachwyca nie tylko piękną nawą główną, ale też otoczeniem. Warto odwiedzić też chatę na szańcach czy budynek Gminnego Ośrodka Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>