Do Gdańska traktem królów

Kiedy w XV wieku Gdańsk zaczął dynamicznie rozwijać się gospodarczo, nikt nie spodziewał się, ze przez następne trzy wieki będzie uchodził za najbogatsze polskie miasto. Dynamiczny rozwój zawdzięcza swojej niezależności – przechodził z granic do granic, jednak zawsze zachowywał stan wolności. O bogactwie i progresie stanowi ulica Królewska, na której również obecnie zlokalizowane są najbardziej wyrafinowane i jedne z najdroższych restauracji oraz dogodne dla turystów miejsca do spania (Gdańsk noclegi ➬ ). Co w sobie ma ta ulica?

Najbogatsze miasto w okresie swej największej świetności wiele razy gościło w swoich bramach polskich królów – sam Zygmunt III Waza odwiedził Gdańsk (informacje ➬ więcej) aż siedem razy. Przyjazd króla do miasta oznaczał wielkie święto i związane z nim ceremonie. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów obchodów przyjazdu króla był jego sam wjazd do miasta. Trakt Królewski rozpoczynała brama wjazdowa do miasta. Na początku powitalną bramą była Brama Długouliczna, później wizytówką miasta stała się Brama Wyżynna.

Gdańsk to miasto trzech herbów, dlatego też na wjazdowych bramach były umieszczone attyki z herbami Polski, Prus oraz Wolnego Miasta Gdańska. W mieście znajduje się również Złota Brama, zainspirowana rzymskimi łukami triumfalnymi. Aby do niej się dostać od Bramy Wyżynnej trzeba przejść obok Katowni oraz Wieży Więziennej. Niestety budynki te pokazują, że to miasto mimo ujmującego piękna posiadało i posiada nadal to co ludzkie, to co niepożądane – więźniów i przestępstwa, głównie gospodarcze. Z racji dużej ilości wymienianych towarów oraz pieniędzy w bankach w Gdańsku nie brakowało napadów i tworzenia się złodziejskich grup.

Ulica Królewska jest jedną z „najdroższych” i najbardziej luksusowych ulic w mieście. Znajdują się tu najpiękniejsze kamienice, sklepy, salony. Na przyjazdy królów czy monarchów budowano tutaj specjalne domy, a jednym z nich była Zielona Brama. Jednak z racji bardzo wysokich standardów kamienic i domów samych mieszkańców, ważni dostojnicy właśnie tam zamieszkiwali na czas swojego pobytu. Na tej ulicy mamy wszystko w zasięgu ręki. Jeżeli chcemy wypocząć w aurze pięknych budynków tworzonych z przepychem, rozmachem, ale również wyrafinowanym kunsztownym stylem to właśnie będzie idealne miejsce na popołudniowy relaks i wypoczynek przy kawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>