Kościerzyna – kaszubska perła

Polska to całkiem duży kraj z ogromną różnorodnością krajobrazów i lokalnego folkloru. Nie ulega wątpliwości, że warto swój urlop spędzić właśnie w kraju, by móc w pełni odkrywać jego uroki i fantastyczne zabytki oraz przyrodę nieskażoną ludzką ręką. Bardzo bogata baza noclegowa, szerokie zaplecze kulinarne i mnóstwo rewelacyjnych atrakcji dla małych i dużych turystów sprawia, że wakacje w kraju mogą być równie interesujące, jak te poza naszymi granicami. Nie ulega wątpliwości, że aby dobrze wypocząć podczas jesiennej szarówki i wszędobylskiej deszczowej pluchy, warto zrobić dobry rekonesans i na naszą weekendową odskocznię od rzeczywistości wybrać miejsce, które naprawdę jest tego warte. Bez wątpienia do takiego miana może pretendować Kościerzyna. Co jednak robić w Kościerzynie? Otóż, nie jest to trudne pytanie.

W Kościerzynie, niemal na każdym kroku można podziwiać typowe kaszubskie symbole, które dla łowców folklorystycznych ciekawostek stanowią nie lada gratkę. Już po kilku minutach na starym, ale zadbanym rynku można poczuć się jak w typowej kaszubskiej wiosce, tylko nieco bardziej nowoczesnej. Spacerując po rynku, koniecznie warto zajrzeć do Muzeum Ziemi Kościerskiej. Znajduje się ono tuż obok ratusza, czyli wielkiego ceglanego budynku z zegarem na szczycie. W muzeum można się zapoznać z kościerską historią, zobaczyć jak mieszkali dawni Kaszubi i przede wszystkim przekonać się o tym jak niesamowicie kaszubska jest Kościerzyna. W podziemiach muzeum znajduje się niezwykle ciekawa, częściowo multimedialna i naprawdę świetna wystawa o Młodokaszubach, a w tym o ich zasługach dla miasta i pozostałej części Kaszub, o kaszubskiej historii i o fantastycznej, i nietuzinkowej regionalnej twórczości. Z pewnością ciężko jest się tutaj nudzić.

Kościerzyna ma noclegi na każdą kieszeń i w różnych konfiguracjach. Można tu skorzystać z kwater prywatnych, mniej lub bardziej luksusowych hoteli, a także z ośrodków wczasowo-wypoczynkowych. Nie ulega wątpliwości, że Kościerzyna to w pewien sposób kwintesencja całego Pojezierza Kaszubskiego. Wielbiciele i miłośnicy lokalnej kultury z pewnością znajdą tu wszystko, czego chcieliby doświadczyć, a ci którzy do tej pory nie mieli zbyt dużego pojęcia o Kaszubach, z pewnością sporo się tutaj o nich dowiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>