Neogotycki zamek w Sorkwitach i kajakowe wojaże

Na Mazurach, tuż niedaleko Mrągowa (więcej➭), jest miejscowość o nazwie Sorkwity. Z racji swego położenia w rejonie, jednym z największych atutów są tutaj jeziora i lasy, oraz przepiękne krajobrazy. Turyści przyjeżdżają tu nacieszyć się przyrodą, pospacerować leśnymi ścieżkami, kąpać się w jeziorach i korzystać z innych walorów przyrodniczych. Jednak nie tylko to można robić w tej urokliwej miejscowości. Znajdują się w niej także zabytki, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Pod koniec XIX wieku, Sorkwity leżały w rękach zamożnej rodziny von Mirbachów. Zdecydowali oni o budowie przepięknego, olbrzymiego zamku w stylu neogotyckim. Miał być stylizowany na średniowieczne, potężne zamczyska. Głównym elementem, dzięki którym się to udało, jest bryła gmachu. Jest tam wiele wież, wieżyczek, baszt i innych elementów, które wzbudzają podziw u osób odwiedzających to miejsce. Przy pałacu znajduje się Park Krajobrazowy. To wspaniałe miejsce, gdzie można odpocząć i nacieszyć się niezwykłym krajobrazem zatoki jeziora Lampackiego. To właśnie w tym miejscu zaczynają się słynne na całą Polskę spływy kajakowe. Organizowane są cyklicznie i wielu chętnych przybywa właśnie na nie, ponieważ słyną ze swej różnorodności tras i niezwykłych przygód.

W czasach wojny, budynek zamku został mocno zaniedbany i spustoszony. Dziś jednak wraca do okresu swojej świetności. Został odnowiony i znajduje się w nim hotel oraz restauracja, w których można zarezerwować pokój. Lista miejsc do spania (Sorkwity noclegi➭) jest odpowiednia do wielkości miejscowości – najpopularniejsze są kwatery prywatne, gdzie okoliczni mieszkańcy dbają o swoich gości. Baza noclegowa rozszerzona jest też o kilka pensjonatów, w których odpocząć można w komfortowych warunkach po pełnym atrakcji dniu. Dobrze rozwinięte są także okoliczne punkty usługowe i gastronomiczne. Na podziw zasługują restauracje serwujące regionalne potrawy. Głównym elementem menu są ryby łowione w tutejszych jeziorach. Warto kupić też pamiątki z regionu, którymi będzie można pochwalić się po powrocie wśród rodziny i przyjaciół. Dostępne są praktycznie na każdym kroku. Sorkwity to dobre miejsce zarówno na weekendowy odpoczynek, jak i dłuższy urlop, dlatego warto zająć się rezerwacją miejsc noclegowych już dziś. Można tu nie tylko poleniuchować, ale także sprawić by wyjazd był ciekawy i pouczający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>